# RM25F8201CT-U
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RM25F8201CT-U
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rm25f8201ct-u
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rm25f8201ct-u#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 8.2 kΩ
- **Size:** 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%