# RLR20C6R81FRRE5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RLR20C6R81FRRE5
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rlr20c6r81frre5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rlr20c6r81frre5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Failure Rate:** R (0.01%)
- **Features:** Military, Moisture Resistant, Weldable
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 6.81 Ω
- **Size:** 0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%