# RLR07C1780FSRE823
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RLR07C1780FSRE823
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rlr07c1780fsre823
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rlr07c1780fsre823#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/92/85/13928575-1135-1100-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Failure Rate:** S (0.001%)
- **Features:** Military, Moisture Resistant, Weldable
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 178 Ω
- **Size:** 0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%