# RLR05C4022FMBSL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RLR05C4022FMBSL
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rlr05c4022fmbsl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rlr05c4022fmbsl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Failure Rate:** M (1%)
- **Features:** Military, Moisture Resistant, Weldable
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 40.2 kΩ
- **Size:** 0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%