# RLP73V3AR010FTDF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RLP73V3AR010FTDF
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rlp73v3ar010ftdf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rlp73v3ar010ftdf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/30/73/A130739DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 10 mΩ
- **Size:** 0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±600ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%