# RLF7030T-6R8M2R8-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RLF7030T-6R8M2R8-T
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rlf7030t-6r8m2r8-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rlf7030t-6r8m2r8-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/29/445-2960-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Current Rating (Amps):** 2.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 44.76mOhm Max
- **Height:** 0.126" (3.20mm)
- **Inductance:** 6.8 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
- **Tolerance:** Â±20%