# RLD60P010XF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RLD60P010XF
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rld60p010xf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rld60p010xf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 mA
- **Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 7.5 Ω
- **Size:** 0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
- **Time to Trip:** 4 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 60V