# RLD30P900UF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RLD30P900UF
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rld30p900uf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rld30p900uf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 9 A
- **Height:** 1.169" (29.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.402" (10.20mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 20 mΩ
- **Size:** 0.949" L x 0.118" W (24.10mm x 3.00mm)
- **Time to Trip:** 20 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 30V