# RLD30P700UF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RLD30P700UF
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rld30p700uf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rld30p700uf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 7 A
- **Height:** 1.051" (26.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.402" (10.20mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 30 mΩ
- **Size:** 0.752" L x 0.118" W (19.10mm x 3.00mm)
- **Time to Trip:** 17.5 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 30V