# RLCBSK-2-14-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RLCBSK-2-14-01
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rlcbsk-2-14-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rlcbsk-2-14-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.551" (14.00mm)
- **Features:** Locking, Reverse Mounting
- **Holding Type:** Snap Lock
- **Length:** 0.909" (23.10mm)
- **Material:** Nylon
- **Mounting Hole Diameter:** 0.213" (5.40mm)
- **Mounting Panel Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Mounting Type:** Snap Lock
- **Support Hole Diameter:** 0.157" (3.99mm)
- **Support Panel Thickness:** 0.063" (1.60mm)