# RLB1112V4-472J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RLB1112V4-472J
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rlb1112v4-472j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rlb1112v4-472j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RL/B1/11/RLB1112V4-222JCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 210mA
- **Current Rating (Amps):** 240 mA
- **DC Resistance (DCR):** 7.6Ohm Max
- **Frequency:** 1.1MHz
- **Height:** 0.531" (13.50mm)
- **Inductance:** 4.7 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 252kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.453" Dia (11.50mm)
- **Tolerance:** Â±5%