# RLB0914-470KL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RLB0914-470KL
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rlb0914-470kl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rlb0914-470kl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.2A
- **Current Rating (Amps):** 1.56 A
- **DC Resistance (DCR):** 140mOhm Max
- **Frequency:** 6MHz
- **Height:** 0.512" (13.00mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.343" Dia (8.70mm)
- **Tolerance:** ±10%