# RLB0913-1R0K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RLB0913-1R0K
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rlb0913-1r0k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rlb0913-1r0k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Current Rating (Amps):** 7.45 A
- **DC Resistance (DCR):** 13mOhm
- **Frequency:** 150MHz
- **Height:** 0.492" (12.50mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.335" Dia (8.50mm)
- **Tolerance:** ±10%