# RLB0912-3R3ML
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RLB0912-3R3ML
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rlb0912-3r3ml
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rlb0912-3r3ml#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6.5A
- **Current Rating (Amps):** 4.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 18mOhm Max
- **Frequency:** 50MHz
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.343" Dia (8.70mm)
- **Tolerance:** ±20%