# RL875S-101K-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RL875S-101K-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rl875s-101k-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rl875s-101k-rc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 740 mA
- **DC Resistance (DCR):** 320mOhm Max
- **Frequency:** 6.5MHz
- **Height:** 0.295" (7.50mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 35 @ 796kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.307" Dia (7.80mm)
- **Tolerance:** ±10%