# RL65-21/12-2HP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RL65-21/12-2HP
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rl65-21-12-2hp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rl65-21-12-2hp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 35.9 CFM (1.01m³/min)
- **Approval Agency:** CCC, CSA, CE, EAC, VDE, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 131°F (-20 ~ 55°C)
- **Power (Watts):** 19 W
- **RPM:** 4900 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 97mm L x 94mm H
- **Static Pressure:** 1.566 in H2O (390.1 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 33.00mm