# RL65-21/12/2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RL65-21/12/2
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rl65-21-12-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rl65-21-12-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/95/8505952-381-2433-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 32.9 CFM (0.921m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 62.0dB(A)
- **Power (Watts):** 15 W
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 97mm L x 93.5mm H
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.37 lb (167.83 g)
- **Width:** 33.00mm