# RL622-221K-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RL622-221K-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rl622-221k-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rl622-221k-rc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/73/44/9173446-M10005-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 640 mA
- **DC Resistance (DCR):** 650mOhm Max
- **Frequency:** 2.7MHz
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Inductance:** 220 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 796kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.335" Dia (8.50mm)
- **Tolerance:** ±10%