# RL5506-5.0-110-50-PTF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RL5506-5.0-110-50-PTF
- **Manufacturer:** Amphenol Thermometrics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rl5506-5-0-110-50-ptf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rl5506-5-0-110-50-ptf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/25/20/2525200-235-1152-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 390 mA
- **Height:** 0.600" (15.24mm)
- **Lead Spacing:** 0.331" (8.40mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Resistance:** 5 Ω
- **Size:** 0.600" Dia x 0.161" T (15.24mm x 4.10mm)
- **Type:** Ceramic
- **Voltage:** 50V