# RL48-19/12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RL48-19/12
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rl48-19-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rl48-19-12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/91/8505917-381-2432-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 16.5 CFM (0.462m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Noise:** 51.0dB(A)
- **Power (Watts):** 5 W
- **RPM:** 4400 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 75mm L x 75mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.165 lb (74.84 g)
- **Width:** 27.00mm