# RL187-102J-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RL187-102J-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rl187-102j-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rl187-102j-rc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/44/01/9244013-M10047-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 150 mA
- **DC Resistance (DCR):** 6Ohm Max
- **Frequency:** 1.3MHz
- **Height:** 0.441" (11.20mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 90 @ 252kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.315" Dia (8.00mm)
- **Tolerance:** ±5%