# RL1218FK-070R075L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RL1218FK-070R075L
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rl1218fk-070r075l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rl1218fk-070r075l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 75 mΩ
- **Size:** 0.120" L x 0.181" W (3.05mm x 4.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1218
- **Temperature Coefficient:** ±700ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%