# RL1206FR-070R016L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RL1206FR-070R016L
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rl1206fr-070r016l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rl1206fr-070r016l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/98/65/10986583-PHF4A-KIT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 16 mΩ
- **Size:** 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±1500ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%