# RL0816T4F-F-R010-FNH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RL0816T4F-F-R010-FNH
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rl0816t4f-f-r010-fnh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rl0816t4f-f-r010-fnh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.333W, 1/3W
- **Resistance:** 10 mΩ
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0816
- **Temperature Coefficient:** ±150ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%