# RKWE-8-11-W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RKWE-8-11-W
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Reclosable Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rkwe-8-11-w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rkwe-8-11-w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** White
- **Length:** 11.000" (279.40mm)
- **Material:** Polyethylene (PE) Hook, Polyamide (PA) Loop
- **Shape:** Rectangular
- **Type:** Hook and Loop - Tie
- **Width:** 0.500" (12.70mm)