# RKWDM-16-24-OR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RKWDM-16-24-OR
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Reclosable Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rkwdm-16-24-or
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rkwdm-16-24-or#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Orange
- **Features:** Metal Buckle
- **Length:** 24.000" (609.60mm)
- **Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Shape:** Rectangular
- **Type:** Hook and Loop - Tie
- **Width:** 1.000" (25.40mm)