# RKWDG-12-18-BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RKWDG-12-18-BK
- **Subcategory:** Reclosable Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rkwdg-12-18-bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rkwdg-12-18-bk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Buckle
- **Length:** 18.000" (457.20mm)
- **Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Shape:** Rectangular
- **Type:** Hook and Loop - Tie
- **Width:** 0.750" (19.05mm)