# RKWDE-16-12-OR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RKWDE-16-12-OR
- **Subcategory:** Reclosable Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rkwde-16-12-or
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rkwde-16-12-or#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/90/88/29/9088290-RPC3198-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Orange
- **Features:** Buckle
- **Length:** 12.000" (304.80mm)
- **Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Shape:** Rectangular
- **Type:** Hook and Loop - Tie
- **Width:** 1.000" (25.40mm)