# RKWDA-16-36-BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RKWDA-16-36-BK
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Reclosable Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rkwda-16-36-bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rkwda-16-36-bk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Buckle
- **Length:** 36.000" (914.40mm)
- **Material:** Polyamide (PA), Nylon
- **Shape:** Rectangular
- **Type:** Hook and Loop - Tie
- **Width:** 1.000" (25.40mm)