# RKWD-16-15-BL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RKWD-16-15-BL
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Reclosable Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rkwd-16-15-bl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rkwd-16-15-bl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Features:** Metal Buckle
- **Length:** 15.000" (381.00mm)
- **Material:** Polyethylene (PE) Hook, Polyamide (PA) Loop
- **Shape:** Rectangular
- **Type:** Hook and Loop - Tie
- **Width:** 1.000" (25.40mm)