# RKW-8-12-YL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RKW-8-12-YL
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Reclosable Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rkw-8-12-yl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rkw-8-12-yl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Length:** 12.000" (304.80mm)
- **Material:** Polyethylene (PE) Hook, Polyamide (PA) Loop
- **Shape:** Rectangular
- **Type:** Hook and Loop - Tie
- **Width:** 0.500" (12.70mm)