# RKS-12-12-W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RKS-12-12-W
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Reclosable Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rks-12-12-w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rks-12-12-w#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/32/61/1332612-RPC3193-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** White
- **Length:** 12.000" (304.80mm)
- **Material:** Polyethylene (PE) Hook, Polyamide (PA) Loop
- **Shape:** Rectangular
- **Type:** Hook and Loop
- **Width:** 0.750" (19.05mm)