# RKS-12-12-BK-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RKS-12-12-BK-C
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Reclosable Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rks-12-12-bk-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rks-12-12-bk-c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/34/10/1334105-RKS-8-12BK-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Length:** 12.000" (304.80mm)
- **Material:** Polyethylene (PE) Hook, Polyamide (PA) Loop
- **Shape:** Rectangular
- **Type:** Hook and Loop
- **Width:** 0.750" (19.05mm)