# RK73H2BTTD2742F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RK73H2BTTD2742F
- **Manufacturer:** KOA Speer Electronics
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rk73h2bttd2742f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rk73h2bttd2742f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 27.4 kΩ
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%