# RHS7J2H151J2K1H01B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RHS7J2H151J2K1H01B
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rhs7j2h151j2k1h01b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rhs7j2h151j2k1h01b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/17/490-17413-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 150 pF
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
- **Temperature Coefficient:** UNJ
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 500V