# RHRU150100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RHRU150100
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rhru150100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rhru150100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 150A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 100 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOT-93
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 3 V @ 150 A