# RHE5G1H271J1A2A03B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RHE5G1H271J1A2A03B
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rhe5g1h271j1a2a03b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rhe5g1h271j1a2a03b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 270 pF
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.098" (2.50mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X8G
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V