# RH2V2-UDC100-110V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RH2V2-UDC100-110V
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rh2v2-udc100-110v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rh2v2-udc100-110v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 9 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 88 VDC
- **Must Release Voltage:** 11 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 240VAC, 30VDC - Max