# RG3216P-57R6-C-T5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RG3216P-57R6-C-T5
- **Manufacturer:** Susumu
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rg3216p-57r6-c-t5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rg3216p-57r6-c-t5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RG/32/P1/RG32P1.0MBDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 57.6 Ω
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.25%