# RG160-28/56S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RG160-28/56S
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rg160-28-56s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rg160-28-56s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/36/8497364-381-3132-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 118.9 CFM (3.33m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Flatpak
- **Noise:** 69.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 47.00W
- **RPM:** 2750 RPM
- **Size:** Square - 220mm L x 220mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 3.8 lbs (1.7 kg)
- **Width:** 56.00mm