# RG125-19/12NM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RG125-19/12NM
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rg125-19-12nm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rg125-19-12nm#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/73/8507735-381-2818-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 35.3 CFM (0.988m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Noise:** 48.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -22 ~ 167°F (-30 ~ 75°C)
- **Power (Watts):** 2 W
- **RPM:** 1750 RPM
- **Size:** Square - 180mm L x 180mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 1.6 lbs (725.7 g)
- **Width:** 40.00mm