# RG125-19/06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RG125-19/06
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rg125-19-06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rg125-19-06#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/38/1-/11/381-1112-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/38/1-/11/381-1112-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 55.3 CFM (1.55m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Flatpak
- **Noise:** 60.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 19.00W
- **RPM:** 2750 RPM
- **Size:** Square - 180mm L x 180mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 2 lbs (907.2 g)
- **Width:** 40.00mm