# RFN20NS4STL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RFN20NS4STL
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rfn20ns4stl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rfn20ns4stl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 30 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** LPDS
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.55 V @ 20 A