# RFN20NS3SFHTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RFN20NS3SFHTL
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rfn20ns3sfhtl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rfn20ns3sfhtl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/6-/RS/846-RSDT27NSTLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 412pF @ 0V, 1MHz
- **Current:** 20A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 35 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** LPDS
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.35 V @ 20 A