# RFN10NS8DFHTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RFN10NS8DFHTL
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rfn10ns8dfhtl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rfn10ns8dfhtl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 40 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** LPDS
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 2.1 V @ 5 A