# RFM95W-915S2R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RFM95W-915S2R
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rfm95w-915s2r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rfm95w-915s2r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Antenna Not Included
- **Current:** 10.8mA ~ 12.1mA
- **Data Rate:** 300kbps
- **Frequency:** 915MHz
- **Modulation:** FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Power:** 20dBm
- **Protocol:** LoRa聶
- **RF Family:** 802.15.4
- **Sensitivity:** -148dBm
- **Serial Interfaces:** SPI
- **Utilized IC:** RFM95W
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.7V