# RFM65W-433-S2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RFM65W-433-S2
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rfm65w-433-s2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rfm65w-433-s2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** AMR, Home Automation, Security
- **Current:** 16mA
- **Data Interface:** Pads for Pins
- **Data Rate (Max):** 300kbps
- **Frequency:** 433MHz
- **Modulation or Protocol:** FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Sensitivity:** -120dBm
- **Supplier Device Package:** 16-SMD
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V