# RFM219SW-433S1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RFM219SW-433S1
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rfm219sw-433s1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rfm219sw-433s1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 5.9mA
- **Data Interface:** SPI
- **Frequency:** 433MHz
- **Modulation or Protocol:** FSK, GFSK, OOK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Sensitivity:** -114dBm
- **Supplier Device Package:** Module
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V