# RFG45N06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RFG45N06
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rfg45n06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rfg45n06#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 45A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 60 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 150 nC @ 20 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 2050 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 131W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 28mOhm @ 45A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-247
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA