# RFDPA161500SMMB802
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RFDPA161500SMMB802
- **Manufacturer:** Walsin Technology
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rfdpa161500smmb802
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rfdpa161500smmb802#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Tilt
- **Applications:** LTE
- **Frequency (Center:** 788.5MHz, 2.2GHz, 3.75GHz, 6.15GHz
- **Frequency Group:** Wide Band
- **Frequency Range:** 617MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.69GHz, 3.3GHz ~ 4.2GHz, 5.15GHz ~ 7.15GHz
- **Gain:** 0.93dBi, 2.71dBi, 3.66dBi, 4.37dBi
- **Height (Max):** 7.722" (196.15mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 4
- **Power:** 1 W